Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Na czym polega sublimacja?

:: nasze-hobby ::

Na czym polega sublimacja?

 

Sublimacja to zjawisko, które polega na bezpośrednim przejściu stanu stałego w gazowy. Znalazła swoje zastosowanie nie tylko w chemii, ale również w branży drukarskiej. Ma pewne ograniczenia, które polegają na doborze podłoża do drukowania. Nie nadaje się bowiem do zdobienia tkanin naturalnych, takich jak chociażby bawełna. Stosuje się ją do takich realizacji jak chociażby: bluza z nadrukiem, koszulka, longsleeve jak i do nadruków na innych materiałach poliestrowych.


Najpopularniejszym przykładem zastosowania metody sublimacyjnej są puzzle, koszulki i bluzy z nadrukiem oraz kubki reklamowe. Cały mechanizm opiera się na wykorzystaniu drukarki atramentowej z głowicą piezoelektryczną i specjalnego tuszu sublimacyjnego (nie pracuje z drukarkami, które są wyposażone w głowice termiczne). Nanoszenie druku polega na wydrukowaniu wybranej grafiki - służy do tego odpowiedni nośnik. Następnie za pomocą specjalnej prasy wykonuje się transfer na wybraną powierzchnię.


W zależności od wybranego podkładu stosowane są różne parametry wgrzewania. Najważniejszym elementem jest równomierny rozkład temperatury i niezbyt wysoki nacisk na prasie. W przeciwnym razie efekt wizualny będzie nieestetyczny. Mogą pojawić się nawet niemożliwe do usunięcia odciski. Świat drukarski rokrocznie czyni wielki progres. Dziś koszulka czy bluza z nadrukiem indywidualnym,, wykonuje się z użyciem wielu nowoczesnych technik, różniących się od siebie trwałością, jak i jakością.

 


Głosuj (0)
10:04:54 29/09/2016 [Powrót] Komentuj